Find's Treasure Forums

Welcome to Find's Treasure Forums, Guests!

You are viewing this forums as a guest which limits you to read only status.

Only registered members may post stories, questions, classifieds, reply to other posts, contact other members using built in messaging and use many other features found on these forums.

Why not register and join us today? It's free! (We don't share your email addresses with anyone.) We keep email addresses of our users to protect them and others from bad people posting things they shouldn't.

Click here to register!



Need Support Help?

Cannot log in?, click here to have new password emailed to you

How true...

Fifty Years of Math

1957 - 2007

Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58. The counter girl
took my $2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my
pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies
while looking at the screen on her register. I sensed her discomfort and
tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager
for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there
and cried. Why do I tell you this?

Because of the evolution in teaching math since the 1950's:

1. Teaching Math In 1950's

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5
of the price. What is his profit ?

2. Teaching Math In 1960's

A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is 4/5
of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1970's

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80
Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1980's

A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80
and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990's

A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish,
inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
preservation of our woodlands.
He does this so he can make a profit of $20.
What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers, and if you feel like crying, it's ok. )

6. Teaching Math In 2007

Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?
 
Top